Deprem ve kentsel dönüşüm önceliğimiz

Kartal’ın Cumhur İttifakı ve Ak Parti belediye başkan adayı Mimar Hüseyin Karakaya iş başına geldiklerinde en öncelikli işlerinin depreme karşı gereken tedbirleri almak, yapılması gereken çalışmaları bir an önce hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Karakaya yaptığı açıklamada “Kartal’da depreme yönelik bugüne dek hiçbir önlem alınmadı ve üzülerek ifade etmeliyim ki hiçbir çalışma maalesef yapılmadı. Olası bir depremin, yapılara dolayısıyla insanlarımıza vereceği zararı en asgari seviyeye indirmek için binaların kontrolü, karot alınıp analizlerinin yapılması ve buna ilişkin envanterin öncelikle çıkarılması gerekiyor. Hangi mahallede, hangi sokakta hangi ölçekte binaların riskli olduğunun tespiti ve hangi binaların öncelikli olarak dönüşümünün yapılacağının tespiti gerekiyor. Biz göreve geldiğimizde birinci önceliğimiz deprem ve kentsel dönüşüm olacak. Bu konuyla ilgili olarak yapacağımız çalışmaların projelerini oluşturmuş durumdayız. Mesleki tecrübemiz ve kadrolarımızla bu işin üstesinden geleceğimize inancımız tamdır ve Kartallı hemşerilerimiz bu konuda bize sonuna kadar güvenebilirler.” dedi.

Olası bir depremde sadece yapıların güvenli hale getirilmesinin yeterli olmayacağını da ifade eden Karakaya “Sadece kentsel dönüşüm ve binaların güçlendirilmesiyle depreme karşı tedbir almış sayılmazsınız. Deprem sonrası yapılacak çalışmalar en az deprem öncesi alınacak önlemler kadar önem taşımaktadır. Önceden planlanan toplanma alanları, kurulacak konteynır ve çadır kentlerin tüm altyapı ve üstyapı hizmetleriyle önceden planlı hale getirilmesi gerekiyor. AFAD için gereken teçhizatların da mutlaka hazır bulundurulması ve kolay erişilebilir olması gerekiyor. Aynı zamanda yolların ve alternatif güzergahların planlaması yapılmalıdır. Olası bir deprem durumunda nasıl müdahale edileceğini, şehir içindeki düzenin nasıl sağlanacağı yönünde bir senaryonuzun hali hazırda elinizin altında bulunması gerekiyor.”

Karakaya, Kartal Belediyesi İmar Komisyonu Üyeliği, İBB Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkan Vekilliği, AK Parti İBB Grup Yönetimi, İBB Belediye Başkanı teknik danışmanlığı dahil olmak üzere birçok görevi başarıyla yerine getirdi.

Bölgenin en büyük tarım fuarı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile birlikte bölgenin en büyük tarım fuarını ziyaret ederek, hem çiftçiler hem de tarım ürünleri satan firmalarla bir araya geldi. Çiftçilerin tarım ürünleri satan firmaların görüşlerini dinleyen Bakan Yumaklı ve Başkan Büyükkılıç, daha yeşil bir Kayseri için vatandaşlara fidan dağıttı. Başkan Büyükkılıç, ayrıca stantlarda Kayseri pastırmasını protokole ve vatandaşlara elleriyle ikram etti.

Meram’a herşey değer

Konya’da, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, beş yıllık süreçte ortaya koydukları tüm çalışmaları, yatırımları ve projeleri kamuoyuyla paylaştı. Konya Protokolü, siyaset ve basın camiası ve teşkilat mensuplarının katıldığı değerlendirme toplantısında konuşan Kavuş, ilçenin dönüşümden kamulaştırmaya, ulaşımdan sağlığa, kamu yatırımlarından eğitime her alanda en parlak dönemlerinden birini yaşadığını söyledi.

Drone pilotu olacaklar

Adana’da, Yüreğir Belediyesi, geleceğin gözde meslekleri arasında yer alan “drone pilotluğu” konusunda eğitim ve ehliyet almak isteyen gençler için ücretsiz destek programını hayata geçiriyor. Avrupa Birliği’ne Uyum, Gelişim, Kültür ve Çağdaş Yaşam Derneği işbirliği ile yürütülen “Gökyüzünün Gözleri, Elektrikli Araçların Ustaları” projesi kapsamında, ilk etapta 120 gence İHA-1 (İnsansız Hava Aracı-Drone) Ticari Pilot Eğitimi verilecek. Yüreğir Belediyesi Koordinasyon Müdürlüğü’nce organize edilen eğitimden 16-29 yaş grubu gençler yararlanabilecek. Eğitim sonunda katılımcılar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı ehliyet ve sertifikanın sahibi olacak.

Geri dönüşümü merkezinde öğrendiler

Marmaris Belediyesi, öğrencilerin geri dönüşüm ve çevre konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla Atık Getirme Merkezi’nin kapılarını çocuklara açtı. İçmeler İnayet Coşkun Kodak Kamil Acarer Ortaokulu öğrencileri, Fen Bilimleri dersi kapsamında öğretmenleri eşliğinde Marmaris Belediyesi Atık Getirme Merkezi’ni ziyaret etti. Ambalaj, metal, ömrünü tamamlamış lastikler, elektrikli ve elektronik ekipman, pil gibi atıkların kabul edildiği tesisteki çalışmalar, Belediye’nin Çevre Mühendisi Tuğçe Dikbaş Atabay tarafından öğrencilere anlatıldı.

Başkan esnafı tek tek dinledi

Konya’da, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, ilçenin farklı noktalarında esnaf ve vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Başkan Pekyatırmacı’nın bu kez ziyaretlerinin adresi Ağaç İşler Sanayi’sinde yer alan Marangoz ve Keresteci esnafı oldu. Sabah kahvaltısını site esnafıyla yapan Başkan Pekyatırmacı, esnafın talep ve önerileri dinledi. Pekyatırmacı, daha sonra Ağaç İşleri Sanayi Sitesi’nde bulunan iş yerlerini ziyaret ederek esnafa çalışmalarında kolaylıklar diledi.

Mezatta sıkı pazarlık

Seferihisar’da, belediye başkan adaylarının ilk durağı Sığacık Balık mezatı oldu. CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, balık mezadından açık artırma ile kilosu 200 lira olan fener balığı satın alırken, CHP Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in mezattaki sıkı pazarlığı herkesi gülümsetti. Ardından, muhtarlarla ve STK temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen Tugay ve Yetişkin, sonrasında İZSU, İztaşıt, İtfaiye, Yarımada Fen İşleri Şantiyesi, Yerel Hizmetler ve Çocuk Belediyesi’ni ziyaret ederek belediye çalışanlarıyla bir araya geldi. Seferihisar Gazeteciler Cemiyeti, Akarca ve Ürkmez’i de ziyaret eden CHP’li Başkan adayları, ilçe esnafı ve vatandaşların taleplerini dinledi. Küçükbaş hayvan üretimi yapan İbrahim Özoğul’a da misafir olan Tugay ve Yetişkin, ekonomik krizde üreticilere destek olacakları sözü verdi.

Halk karar verecek

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak Aydın halkının mülkü haline getirilen 16 bin metrekare arazinin geleceğine Aydın halkı karar veriyor. Büyükşehir Belediyesi web sitesi ve tüm sosyal medya platformlarında başlayacak oylama ile yine Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından tamamlanarak hizmete alınan Mimar Sinan Parkı’nın hemen güneyinde yer alan dev arazinin kaderi tayin edilecek.

İnegölspor’a modern tesis

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl’e kazandırılan, bünyesinde 2 adet doğal çim futbol sahası, 600 kişilik tribün, soyunma odaları, sporcu konaklama odaları gibi birçok hizmet birimini bulunduran İnegölspor tesisleri, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Büyükşehir için destek istedi

Mersin’de, seçim kampanyasına Adanalıoğlu, Homurlu ve Gündoğdu mahalleleri ziyaretleriyle devam eden Mersin Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; ilçede değişimin sürmesi, Mersin’in çağ atlaması, halka dokunan hizmet ve projelerin de artarak sürmesi için, 31 Mart seçimlerinde hem kendisine hem de AK Parti’nin Büyükşehir Adayı Serdar Soydan’a destek istedi.

Başkan Ergün’e büyük ilgi

– Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün, Cumhur İttifakı Köprübaşı Belediye Başkan Adayı Regaip Topuz ile birlikte Köprübaşı esnafı ve vatandaşlarla buluştu. Başkan Ergün, esnaf ve vatandaşlar tarafından büyük coşkuyla karşılandı.

Ege’nin yıldızı olacak

– Cumhuriyet Halk Partisi’nin Çanakkale Küçükkuyu Belde Belediye Başkan adayı A. Muttalip Gürel, esnaf ve vatandaşlarla buluştu. Küçükkuyu’da doğup büyüyen Gürel’e ilgi büyüktü. Esnafa projelerini anlatan Gürel, “Beldemiz Ege’nin parlayan yıldızı olacak. İlk önceliğim beldemizin daha temiz ve daha düzenli bir sahile kavuşması. Doğamız korumak ve yöresel zenginliğimizi tüm dünyaya duyurmak” diye konuştu.

Sorunlarla bire bir ilgileniyor

– Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kadınlar Denizi Mahallesi’nde bulunan sitelerin sakinleri ve yöneticileriyle bir araya geldi. Toplantıda bugüne kadar kentte gerçekleştirdikleri alt ve üstyapı yatırımları hakkında bilgi veren Başkan Ömer Günel, “Görevde olduğumuz 5 yılda kentimizin 23 mahallesine de hizmet götürdük. Kuşadası’nda hizmet çağı ikinci dönemimizde de devam edecek” dedi.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x