Dünyanın En Pahalı Plakası! Takıldığı Aracı Rolls Royce’dan Kat Kat Pahalı! Okuyunca Fiyatına İnanamayacaksınız

Körfez’in enerji zengini metropolü Dubai, son yıllarda ultra zenginlerin gözde mekanı haline geldi. Bu nedenle, dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz birçok lüks araba Dubai sokaklarında cirit atıyor.

Porsche, Ferrari, Bugatti ve Aston Martin’ler motorlarıyla ve fiyatlarıyla yarışsa da bu kez fiyat yarışının kazananı bir araba değil, plakası oldu.

Özel yapım Mansory Rolls-Royce Cullinan’ın sahibi, dünyanın en pahalı arabalarından birine, dünyanın en pahalı plakasını taktı.

2023 yılında bir müzayedede 55 milyon AED’ye (4 milyar 653 milyon TL) mal olan ‘P 7’ plaka, özel yapım turkuaz Rolls Royce’un üzerinde görüldü.

Nisan 2023’te Emirates Auction LLC tarafından düzenlenen bir açık artırmada satılan “P 7” plaka, en pahalı araç plakası olarak Guinness Dünya Rekorları arasına girdi.

Araç, açık artırmada Dubai Emiri’nin, küresel gıda yardımı girişiminin bir parçası olan “Bir Milyar Öğün Bağışı” adına satıldı.

Aynı araba, kısa süre önce “AA – 8” plakasıyla trafikteydi. Söz konusu plakanın, ‘P 7’ plakasına göre çok daha ucuz olduğu belirtildi. “AA – 8” özel plakasının fiyatı ise 420 milyon TL.

Dünyanın en pahalı plakaları listesinde yer alan diğer plakalar da dudak uçuklatıyor:

  • Abu Dabi “5-1”: 2008 yılında 450 milyon TL’ye satıldı.
  • Dubai “AA-9”: 2021’de 322 milyon TL’ye satıldı.
  • Birleşik Krallık “F1”: 645 milyon TL’ye satışta olduğu söyleniyor.
  • “New York”: 650 milyon TL’ye satışa çıkarıldı.
  • Kaliforniya “MM”: 784 milyon TL teklif edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x