Kumaştan kurum lekesi nasıl temizlenir?

Kurum, hem tozlu hem de yağlı bir madde olduğu için temizlenmesi zor bir lekedir.  Çok ince parçalardan oluştuğu için temizlerken dikkat edilmezse daha fazla yayılabilir. Bu da lekenin çıkmasını zorlaştırabilir.

Kumaştan kurum lekesini temizlemek için basit ama önemli adımlara dikkat etmek gerekir. Kurum çabuk bulaşan ve yayılan bir leke olduğu için hızlıca müdahale edilmesi gerekir. Haber7.com ekibi olarak kumaştan kurum lekesi temizlemek için izlemeniz gereken adımları siler için derledik.

İşte kumaştan kurum lekesini temizleme rehberi;

KUMAŞTAN KURUM LEKESİ NASIL TEMİZLENİR?

  • Fazla Kurumu Silkeleyin

Kumaştan kurum lekesini temizlemek için öncelikle kumaşın üzerindeki fazla kurum silkeleme yoluyla uzaklaştırmanız gerekir. Bunun için kurum lekesi olan kumaşı açık havaya çıkarın ve nazikçe silkeleyin. Eğer çok sert bir şekilde silkeleme işlemi yaparsanız kurumun daha fazla yayılmasına sebep olursunuz. Aynı zamanda kurum tanelerinin kumaşa daha fazla nüfuz etmesine de sebep olabilirsiniz.

Açık havada kumaştan kurum lekesini temizlemek için nazikçe kumaşı sallayın ve kurum tanelerinin dökülmesini sağlayın.

  • Kumaşı Soğuk Suya TutunKumaştan kurum lekesini temizlemek için kumaşı ters çevirin. Ardından akan soğuk suyun altına tutun. Suyun da etkisiyle kurum lekelerinin çoğu akıp gidecektir. Ardından soğuk su dolu bir kova içerisine kumaşı batırın. Bu işlemler sırasında ellerinizle kurum olan yerlere dokunup yayılmasına izin vermeyin. Mümkün olduğunca temastan kaçının.

  • Kurum Lekesi Olan Kumaşı Gece Boyunca Suda BekletinKumaştan kurum lekesini temizlemek için yukarıdaki adımları izledikten sonra ılık su içerisine bir miktar çamaşır deterjanı koyun. Bu su içerisinde kumaşı en az 6 saat mümkünse bir gece bekletin. Eğer çamaşır suyu kullanabileceğiniz bir kumaş ise suyun içerisine birkaç damla çamaşır suyu da ekleyebilirsiniz.

  • Kumaşı Sıcak Suda YıkayınKumaştan kurum lekesi çıkarmak için bütün adımları denediniz ama hala geçmediyse son aşama olan sıcak suda yıkama yöntemini denemelisiniz. Bunun için kurum lekeli kumaşı çamaşır makinesine atın ve mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Kumaşı çamaşır makinesinden çıkarttıktan sonra kurum lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer leke çıkmadıysa asla kurutma makinesine atmayın. Aksi takdirde leke kumaşta kalıcı hale dönüşür ve tekrar çıkarmanız imkânsızlaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x