Gazze’ye insani yardım çağrısına ABD’den veto

ABD, BM Güvenlik Konseyinde Gazze’ye insani yardım sağlanması için çatışmalara “ara verme” çağrısında bulunan karar tasarısını veto etti.

7 Ekim’de başlayan İsrail-Filistin çatışması 12. günde de sürerken ABD, BM Güvenlik Konseyinde Gazze’ye insani yardım sağlanması için çatışmalara “ara verme” çağrısında bulunan karar tasarısını veto etti.

İsrail’in dün akşam Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28’i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

SAVAŞ KABİNESİ ÜYELERİYLE BULUŞTU

ABD Başkanı Joe Biden, Tel Aviv’de Binyamin Netanyahu başkanlığındaki İsrail savaş kabinesi üyeleriyle bir araya geldi.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Biden’ın katıldığı toplantıda konuşan Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin “bunun farklı türde bir savaş olacağını çünkü Hamas’ın farklı türde bir düşman olduğunu” söyledi.

Rehineleri Gazze Şeridi’nde çıkarmak için ABD’yle birlikte çalışmaya devam edeceklerini dile getiren Netanyahu, “Zafere giden yol uzun ve zorlu olacak” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Biden ise toplantıda, “Yalnız olmadığınızı bilmenizi isterim. Siz halkınızı savunmaya çalışırken biz de İsrail’i desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

ABD Başkanı ayrıca, “Masum sivillerin daha fazla trajedi yaşamasını önlemek için İsrail’le ve bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini” belirtti.

Toplantıya İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, Ultra Ortodoks Yahudi Şas Partisi lideri Arya Deri, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz katıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ve muhalefetteki Benny Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde 7 Ekim’de başlayan saldırılardan 4 gün sonra “acil durum hükümeti” ve bunun altında daraltılmış bir savaş kabinesi kurulması için anlaşmıştı.

HİZBULLAH’TAN SALDIRI AÇIKLAMASI

Lübnan’daki Hizbullah Yürütme Konseyi Başkanı Haşim Safiyeddin, İsrail’in hastane saldırısını kınamak ve Gazze’deki Filistinlilerle dayanışmak için Beyrut’un Dahiye bölgesinde düzenlenen gösteride konuştu.

İsrail’in El-Ehli Baptist Hastanesine saldırısını en sert şekilde kınadıklarını belirten Safiyeddin, “Hastaneyi hedef alan bombardıman, saldırının önceden planlandığını doğruluyor.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya seslenen Safiyeddin, Gazze’deki Filistinlileri yerinden etme planlarının başarılı olamayacağını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x