Sakharov Ödülü’nü kazanan Mahsa Jîna Emini’nin ailesine yurtdışına çıkış yasağı

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü’ne layık görülen Mahsa Jîna Emini’nin ailesinin ödül törenine katılmak üzere yurtdışına çıkmasına engel olundu.

10 ARALIK’TA PASAPORT OFİSİ’NDE İFADE VERECEKLER

IranWire haber sitesinin haberine göre, Emini ailesi, 8 Aralık Cuma günü törene katılmak üzere Fransa’ya gitmek için başkent Tahran’daki İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na gitti. Fakat havalimanındaki yetkililer Emini ailesinin uçağa binmesini engelledi. Haber sitesine konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre, yetkililer ailenin pasaportlarına el koydu ve onlara ‘yurtdışına çıkma yetkilerinin olmadığını’ söyledi.

Öte yandan, ailenin avukatı Saleh Nikbahat’ın ödül törenine katılmak üzere yola çıktığı bilgisi verildi. IranWire’a konuşan kaynaklar, ailenin İran’da ‘sıkışıp kaldığını’ ve pazar günü sorgu için pasaport ofisine gitmeleri gerektiğini belirtti.

SAKHAROV ÖDÜLÜ, EMİNİ VE ‘KADIN YAŞAM ÖZGÜRLÜK’ HAREKETİNE

Sakharov Ödülü’nün bu sene İran’da ‘ahlak polisi’nin gözaltında katledilen Mahsa Jîna Emini ve “Kadın, Yaşam, Özgürlük” Hareketi’ne verilmesi kararlaştırılmış, AP Başkanı Roberta Metsola, Fransa’nın Strazburg kentindeki AP Genel Kurulu devam ederken ödülün Jîna Emini ve İran’daki “Kadın, Yaşam, Özgürlük” Hareketi’ne verildiğini açıklamıştı.

Metsola, konuya ilişkin açıklamasında, “Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de İran’da öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçti. AP, İran’da eşitlik, onur ve özgürlük için mücadele etmeye devam eden ve meydan okuyanların yanında gururla duruyor. Kadını, Yaşamı ve Özgürlüğü cezaevinde de olsa yaşatmaya devam edenlerin yanındayız” ifadelerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Mahsa Jîna Emini 13 Eylül 2022’de, erkek kardeşiyle birlikte başkent Tahran’ı ziyaret ettiği sırada ‘ahlak polisi’ tarafından durduruldu ve gözaltına alındı. Görgü tanıklarının anlattığına göre, ‘ahlak polisi’ Emini’yi zorla polis aracına bindirdi ve Tahran’daki Vozara gözaltı merkezine götürürken fiziksel şiddete maruz bıraktı.

Erkek kardeşinin 14 Eylül 2022’de verdiği bir röportaja göre, gözaltı işlemini yapan ‘ahlak polisi’ onlara, Emini’nin, ülkenin katı İslami giyim kurallarını çiğneyen kadınların ve kız çocukların davranışlarını ‘düzeltmek’ amacıyla ‘ahlak polisi’ idaresinde yapılan ‘bilgilendirme’ derslerine katılması için gözaltı merkezine sevk edildiğini söyledi.

İranlı yetkililer, Emini’nin ölümünün hastalıkları sebebiyle olduğunu iddia ederken, Emini’nin ‘ahlak polisi’nin gözaltında katledilmesi ülke çapında aylarca devam protestolara yol açtı. İran İnsan Hakları (IHR) örgütünün verilerine göre, güvenlik güçlerinin protestoları şiddet yoluyla bastırmaya çalıştığı ülkede en az 537 protestocu hayatını kaybetti, yedi kişi protestolarla bağlantılı suçlardan idam edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x